A kézírás szándék nélküli változásai
(Részlet)
„A legfantasztikusabbak a világon a tények”
(MOLIERE)
A mozgásvezérlés - mely a gondolkozás, a figyelem, a motiváció, a koncentráció és akarat hatására jön létre - az anatómiai, fiziológiai feltételek együttállásakor lesz tökéletes a kézírásban.
Amikor az írás fejlődik, a mozgáskoordináció színvonala is emelkedik. Amikor pedig ennek az összetett tevékenységnek a szintje csökken, íráshanyatlásról beszélünk. A hanyatlás először a feszítőmozgásban, majd az ívelésben, végül a hajlító mozgásokban jelentkezik.
A hamisító kézírása hasonló, illetve könnyen összetéveszthető az időskorú személyek írásproduktumában jelen levő degresszióval, a különböző korú patológiás és pszichés betegségekben szenvedő emberek írásképében jelentkező regresszióval, valamint a nem állandó állapot vagy egyéb zavaró körülmények hatására létrejött sajátosságokkal.
Írásszakértői munkáim során sok olyan okiraton szereplő névaláírással és/vagy szöveges kézírással találkoztam, melyeknél a kézeredet vizsgálatához kevésnek ítéltem meg a rendelkezésre álló ismert sajátosságokat. Ezért célom egy minél szélesebb körű sajátossággyűjtemény összeállítása az akarat nélküli írásváltozásokról, hogy segítségével az írásszakértői vélemények még megalapozottabbak lehessenek.
Publikációm a pszichés és patológiás betegségek rövid leírását, illetve az írás deformációiban jelen levő sajátosságokat tartalmazza. Összefoglalom továbbá a rendkívüli íráskörülmények hatására bekövetkezett írásváltozások sajátosságait is és az ahhoz tartozó összefüggések meghatározását.
Munkámmal szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy az írásszakértők gyorsabb, precízebb, minden kétséget kizáró szakvéleményt készíthessenek.